Artykuł #PryvitUkraina! na stronie Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

autor: admin dnia 15 kwietnia, 2022

“Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprosili uchodźców wojennych z Ukrainy oraz mieszkańców Gminy Andrychów do udziału w wydarzeniu integracyjnym #PryvitUkraina. W spotkaniu uczestniczył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie – Wiaczesław Wojnarowskyj. 

Konsul zwrócił się również ze słowami uznania i podziękowaniami dla roczyńskiej orkiestry, która przygarnęła w swoje szeregi młodego muzyka z Ukrainy. I dodał:

Ta orkiestra jest symbolem przyszłości. Taką orkiestrą będzie wspólna przyszłość narodów Polski i Ukrainy w Unii Europejskiej. Sława Ukrainie! Chwała Rzeczypospolitej Polskiej!

Po owacjach, Orkiestra Dęta z Roczyn odegrała hymny Ukrainy i Polski. Zanim jeszcze orkiestra zaprezentowała oba hymny na scenie – wcześniej, przed powitaniami – podczas próby dźwięku, gdy muzycy grali hymn Ukrainy, pierwsi uczestnicy wydarzenia, zgromadzeni w holu MDK, powstali i z ręką na sercu wysłuchali jego dźwięków. Wzruszająca i symboliczna chwila…

Jak wspomnieliśmy – jako pierwsza na scenie zaprezentowała się znakomita, zdobywająca wiele nagród podczas konkursów i przeglądów Orkiestra Dęta OSP w Roczynach, która w ubiegłym roku obchodziła 150-lecie istnienia. W jej szeregach zagrał 12-letni muzyk z Ukrainy – Witalij, który zgłosił się tam po lekturze ogłoszenia, że Orkiestra z chęcią przyjmie przybyłych Gości. Młodzieniec od miesiąca szlifuje formę pod skrzydłami Kapelmistrza – Romana Marczyńskiego. Co warte podkreślenia – otrzymał od Orkiestry saksofon i umundurowanie galowe!

Po pięknie zagranych hymnach Ukrainy i Polski – orkiestra pokazała swoje niewątpliwe umiejętności, grając ukraiński przebój „Czerwona Ruta” z rep. Sofii Rotaru i wiele ciekawych aranżacji znanych przebojów. Usłyszeliśmy, m.in. utwory: „Lubię wracać” Zbigniewa Wodeckiego, „Pod Papugami” Czesława Niemena, „Hej Sokoły”, „Fascinating drums”, evergreen „My Way”, „Hello Dolly”, „Marynarską Serenadę”, „Marsz Tiger Rag” – podczas których świetne partie solowe zagrali: kapelmistrz – na trąbce i flugelhornie, Tomasz Kinecki – na perkusji, Piotr Jurczak i Łukasz Górkiewicz – na trąbkach, Ewa Kowalska – na saksofonie oraz na bis… młody muzyk z Ukrainy na saksofonie.”

Tekst i foto: Pan Jarosław Skupień

Komentowanie wyłączone.